9ClYeNJk7cBc440M4fj2uskiN92Yp8drrORwB

Kira Kontratı Örneği

Ev kiralamak için gayrimenkul sahibi ve kiracı arasında kira kontratı imzalanır. Bu kontratta kiracının yerine getirmesi gereken şartlar ve sahip olduğu haklar yer alır. Söz konusu şartlardan birisi de kira bedeli maddesidir. Kiranın aylık ve 1 senelik bedeli olmak üzere 2 madde yer alır. Gayrimenkul sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmaya göre kira aylık ya da 1 senelik peşin olarak ödenebilir. Gayrimenkul sahipleri yıllık peşin kira talebini konut ya da fabrika, büro gibi iş yeri amacıyla kullanılacak bina kiralamalarında da tercih edebilmektedir.

Kiracılar ise kira bedelinden indirim yapılması amacıyla 1 senelik peşin kirayı ödeme yolunu talep edebilmektedir. Her iki durumda da kiracının 1 yıllık kira bedelini ödemek için kira kredisine başvurma imkanı vardır.

Kira Kredisi Şartları Nelerdir?

Kira kredisi alabilmek için 18 yaşını tamamlamış olma şartı aranır. Yıllık aidat bedeli ve gayrimenkul danışmanlığı da kira kredisi kapsamında alınabilmektedir. Kira kredisi ile banka 1 senelik kira bedelini gayrimenkul sahibine peşin olarak öder. Kiracı ise 12 ay vade ile eşit taksitler halinde kira kredisini geri ödeyebilir.

Kira Kredisine Nasıl Başvurulur?

Kira kredisi almak için başvurulacak bankaya göre kredi şartları değişebilmektedir. Bazı bankalar kira sözleşmesi imzalanmadan ve gayrimenkul sahibi ile anlaşmadan önce kredi başvurusunda bulunulmasını talep etmektedir.

İş yeri kira kredisine hem tüzel hem gerçek kişiler başvurabilmektedir. Konut kredisine ise sadece gerçek kişilerin başvurusu kabul edilmektedir. Kira kredisine başvurmak için gereken belgeler ise şunlardır:

  • Kiralanmak istenen gayrimenkule ait tapu fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • Maaş bordrosu veya gelir belgesi
  • Bazı bankalar için kira sözleşmesi

Bankalar gerekli gördükleri durumda kefil ve ek belge talebinde bulunabilmektedir.

Yazılım : Emlakkobi

www.tawk.to , www.zopim.com
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir